Najčastejšie otázky

Young Car Mechanic je silná medzinárodná súťaž orientovaná na segment autoopravárenstva v tomto regióne. Ako z názvu vyplýva, je pre študentov stredných odborných škôl. Jej hlavné ciele sú: Spopularizovať profesiu automechanika medzi mladými ľuďmi, vymieňať si skúsenosti a vyučovacie postupy, a nájsť mladé talenty v oblasti automechaniky.

Prvé medzinárodné počiatky súťaže Young Car Mechanic sa datujú do roku 2017, kedy sa prvého Medzinárodného finále zúčastnili 3 krajiny: Poľsko, Litva a Lotyšsko. Už o dva roky neskôr, v roku 2019, sa tejto súťažilo 7 krajín: okrem spomínaných sa k nim pridali Estónsko, Ukrajina, Maďarsko a Bulharsko. Rok 2019 bol tiež rokom, kedy sa Slovensko začalo pripravovať na vstup do súťaže. Covid však následne rozbeh súťaže na našom území skomplikoval. Avšak v roku 2022 Young Car Mechanic zažiaril na Slovensku v plnej kráse a získal si svoje sympatie u študentov aj učiteľov. Odvtedy je súťaž Young Car Mechanic každoročne zapísaná v kalendári všetkých stredných odborných škôl s odborom autoopravár-mechanik v 11 krajinách Európy.

Od roku 2023 je v súťaži Young Car Mechanic aktívne zapojených 11 krajín Európy. Finalisti zo Slovenska si pomerajú sily s kolegami z Bulharska, Estónska, Maďarska, Litvy, Lotyšska, Poľska, Ukrajiny, Rumunska, Chorvátska a Grécka.

Súťaž je od začiatku organizovaná spoločnosťou Inter Cars, ktorá je najväčším a najspoľahlivejším dodávateľom náhradných dielov pre osobné a nákladné vozidlá v Strednej a Východnej Európe. Je pre nás teda prirodzené podporovať odborníkov práve z tohto odvetvia.

Žiadne veľké veci nevznikajú samé od seba. Preto sa na tvorbe a organizácií súťaže tohto formátu podieľajú aj veľké značky z tohto odvetvia. Stabilnými partnermi sú značky ako ZF-TRW, BOSCH, Schaeffler, Elring a mnohí ďalší, či medzinárodní alebo lokálni partneri. Pozri sekciu "Partneri".

Pretože takáto príležitosť je len raz za rok. A pretože najlepší odchádzajú domov so skutočne hodnotnými výhrami. Slovenské technické školstvo má dlhodobo veľmi dobrú reputáciu. Máme šikovné slovenské ručičky. Bolo by prezieravé to využiť!

Samozrejme, že aj škole. Každý súťažiaci reprezentuje nie len seba, ale priamo aj svojho profesora a školu, na ktorej študuje. Tento rok si, z medzinárodného finále v Litve, tí najlepší odnesú odmeny v desiatkach tisíc eur, ktoré sú v rôznom pomere odovzdané študentovi a jeho profesorovi. Škola má takto šancu si výrazne prilepšiť, čo sa týka svojho vybavenia, či zlepšenia študijného prostredia.

V prvom rade je dôležité sa oboznámiť so všetkými detailmi, ktoré Tvoria túto súťaž. Pozorne si popozerajte našu stránku krížom-krážom. Špeciálnu pozornosť venujte pravidlám. Porozprávajte sa so svojim profesorom, motivujte svojich spolužiakov.

Skrátka kliknite na Registráciu. Buď prostredníctvom sekcie s pravidlami alebo priamo cez horné menu na stránke. Ak Vám je už všetko jasné, vyplňte potrebný formulár. Následne to bude všetko už na nás. Dáme Vám vedieť, aký je ďalší postup tak, aby ste nič nepremeškali.

Bude to len vo Váš prospech. Finalisti zo Slovenska pocestujú do zahraničia a budú komunikovať so zahraničnými kolegami. Technické úlohy sú organizované a pod dozorom zástupcov medzinárodných značiek. Tí s Vami komunikujú rukami, nohami, ale aj po anglicky. Technické zadania a detaily potrebné na výkon technického úkonu však budú komunikované vo Vašom jazyku.

Za registráciu do súťaže platíte iba vlastným časom a námahou. My nevyberáme žiadne účastnícke poplatky.

Organizátori súťaže

International partners

Lokálni partneri

Facebook Instagram Youtube