Veľký úspech Slovenska. Kto vyhral medzinárodné finále súťaže Young Car Mechanic?

Medzinárodné finále súťaže Young Car Mechanic 2022 vyvrcholilo ostatný víkend v maďarskom meste Györ. V predošlom ročníku si trofej víťaza odniesol študent z Maďarska, a tak tento rok prevzal od poľských kolegov pomyselnú štafetu organizácie práve maďarský tím. Tomu sa podarilo zorganizovať tohtoročné medzinárodné finále najlepších mladých automechanikov na vysokej úrovni, pričom úlohou bolo hostiť 9 tímov z viacerých kútov Európy.


Slovensko tak zastupoval v súťaži Šimon Iwaniec zo Strednej odbornej školy sv. Jozefa Robotníka v Žiline. Sprevádzal ho jeho pedagóg, učiteľ odborných predmetov, Ing. Ján Synák. Šimon sa dostal na medzinárodné finále zaslúžene, po neľahkej výhre národného finále, ktoré sa konalo v Bratislavskom nákupnom centre Bory Mall.  

Technická časť medzinárodného finále, ktorú hostil moderný autoservis, ktorý je súčasťou maďarskej siete Q-Service, bola rozdelená do dvoch súťažných dní. V prvý deň Šimon absolvoval 6 náročných úloh, ktoré zabezpečili zástupcovia a školiaci pracovníci z radov dodávateľov, a to konkrétne: MAYLE, SCHAEFFLER, SHELL, VALEO, ZF a BOSCH. Získal úžasných 254 bodov čo ho zaradilo na priebežné 4. miesto. Najlepšie si prvý deň viedol v úlohe od spoločnosti ZF,  kde ako jediný získal výborných 48 bodov v náročnej skúške zameranej na prevodovku nákladného vozidla Scania. Vysoké skóre získal aj pri úlohách od BOSCH, či SHELL. 

Druhý súťažný deň bol pre Šimona miernym strašiakom, nakoľko ho čakali mimoriadne komplexné a náročné úlohy od dodávateľov CONTINENTAL, FEBI, ELRING a MAN-HUMMEL. Práve tieto skúšky, na základe priemerného skóre súťažiacich z predošlého dňa, sa radili medzi tie najťažšie a niektorým chlapcom nedali v noci spať. Šimon sa do tohto dňa pustil s rozvahou a absolútne najťažšiu motorkársku skúšku od FEBI dokončil ako celkovo najlepší, za čo získal od dodávateľa samostatné ocenenie a vyznamenanie. 

Pri samotnom medzinárodnom finále sa myslelo aj na sprevádzajúcich pedagógov, ktorí mali o zábavu postarané. Primárne však preto, aby svojou prítomnosťou “nerozptyľovali“ súťažiacich, a tak bol pre nich pripravený pestrý sprievodný program. Prvý deň navštívili školu, ktorá odchovala víťaza predošlého medzinárodného finále, vďaka ktorému sme sa stretli práve v Maďarsku. Nasledoval obed v meste Györ a návšteva tisícročného benediktínskeho kláštora v Pannonhalme. Druhý deň bol venovaný prehliadke školiaceho centra Audi a prehliadke historického centra Györ. 

Celkové výsledky súťaže boli pre všetkých veľkým napätím, a tak Šimon nakoniec dosiahol krásne 4. miesto s minimálnym rozdielov bodov za tretím najlepším rovesníkom v Poľska. Na 2. mieste skončil študent z Chorvátska. Víťazom sa stal odchovanec maďarskej strednej odbornej školy, a tak sa bude, po vzore minulého roku, odohrávať nasledujúce medzinárodné finále opätovne u našich južných susedov. Šimonovi však patrí veľké poďakovanie za úspešnú reprezentáciu Slovenska. 

Šimona a ďalších finalistov, ako aj ich pedagógov z 9. krajín Európy, následne čakala zaslúžená odmena. Nabitý trojdňový sprievodný program s množstvom atrakcii, vyberaného jedla a zábavy. Navštívili výrobný závod VALEO, vývojové centrum BOSCH. Z kultúrnych zážitkov tiež hrad Szigliget, či Tihany a absolvovali prehliadku nádhernej Budapešti.   

A čo nám prinesie budúci ročník? Už teraz sa tešíme!