Máme slovenského výhercu Young Car Mechanic 2023

Ôsmi statoční. Ôsmi, ktorí sa dostali cez prvé školské kolo z tisícky ďalších. Ôsmi, ktorí vyhrali v regionálnych kolách. Ôsmi, ktorí prišli ukázať na národné finále to, čo v nich je. Ľubomír Orieščik, Daniel Kádek, Štefan Vida, Michael Valentín, Jakub Závodský, Peter Tomka, Adam Piškanin a Mário Bucsanszký.

Čo sa zmenilo

Oproti minuloročnému národnému finále nastalo pár výrazných zmien. V prvom rade sme zmenili miesto konania. Presunuli sme sa z priestorov nákupného centra Bory Mall v Bratislave do Hotela Impozant v malebnom prostredí Valčianskej doliny. Ďalšou veľkou zmenou bolo to, že sme z časových dôvodov znížili počet úloh na číslo 8, a tým pádom sme vybrali iba 8 finalistov, ktorí sa s týmito úlohami museli popasovať. Keďže vybrané miesto národného finále, nebolo veľmi prístupné verejnosti, rozhodli sme sa celý súťažný deň vysielať naživo, aby všetci tí, ktorí mali záujem o nahliadnutie do takej súťaže alebo povzbudzovanie, mali možnosť vidieť, čo sa deje v reálnom čase. Zvyšné veci sa už veľmi nezmenili, a teda sa môžeme pozrieť na to, ako to celé prebiehalo.

Konferenčná miestnosť Hotela Impozant vo Valčianskej doline.

Príprava

Pravdaže samotná súťaž nemôže začať začiatkom, ale prípravou. Organizačný tím súťaže a dodávatelia sa dostavili na miesto už o deň skôr, aby mohli nachystať všetky úlohy, stoly, stoličky, plagáty, logá, zvuk a všetko možné aj nemožné. Verte tomu, keď spomíname nemožné, lebo niečo také sa naozaj udialo. Zároveň začali prichádzať prví súťažiaci zo vzdialenejších častí, ktorí mali výhodu v tom, že sa mohli aklimatizovať na valčianský čistý vzduch. V podstate to bol skoro obyčajný piatok. Ale je tu možnosť, že niektorí jednotlivci toho veľa v noci nenaspali.

Začiatok

Zobudili sme sa do krásneho slnečného a zároveň veterného rána. Nabudení a plní energie sme sa do toho mohli pustiť. Všetci sme sa stretli v konferenčnej miestnosti Hotela Impozant. Finalisti mali konečne možnosť vidieť naživo, proti komu stoja a koho každého budú musieť poraziť, keď chcú zabojovať o postup na medzinárodné kolo. Po úvodných inštrukciách od Henricha Autnera, organizátora súťaže Young Car Mechanic, a oficiálnom otvorení súťaže súťažiaci presne o 8:00 začali pracovať na svojich úlohách.

Finalisti Národného finále Young Car Mechanic počas otvorenia súťaže.

Úlohy

Ako už bolo spomínané, úloh bolo 8. 4 úlohy prebehli doobeda a 4 poobede. Na vyriešenie každej úlohy mali študenti 45 minút a medzi každou úlohou bola 15 minútová prestávka. Každú úlohu nám zostavil dodávateľ, ktorý bol za ňu priamo zodpovedný. Všetky úlohy mali rovnaké bodové ohodnotenie – 50 bodov.

Bosch si pre súťažiacich už klasicky pripravil diagnostiku riadiacich modulov pomocou diagnostického prístroja Bosch KTS 5XX a hybridného testera izolácie Bosch FSA 050. Najlepšie si s touto úlohou poradil Daniel Kádek.

V rámci úlohy od firmy Continental bolo nutné vymeniť rozvodový remeň na motore VW 1.6/2.0 16V TDI CR v presne stanovených krokoch. V tejto úlohe sa rozhodne neoplatilo ponáhľať, lebo sa to mohlo vypomstiť preskočením nejakého kroku a stratou dôležitých bodov. Najlepší výsledok tu dosiahol Jakub Závodský.

Opatrnosť a pozornosť si vyžadovala aj Elring úloha. Tu si žiaci museli poradiť s výmenou snímača radiálneho olejového tesnenia kľukového hriadeľa na motore Audi/VW. S jednobodovým náskokom sa napokon podarilo vyhrať túto úlohu Štefanovi Vidovi.

Svoje schopnosti a vedomosti o brzdovom systéme mohli chlapci ukázať na úlohe od Febi pri jeho kontrole na VW Arteon. Tu opäť si najlepšie poradil Štefan Vida.

Iný typ diagnostiky poskytla firma Meyle. Súťažiaci mali diagnostikovať mechatroniku automatickej prevodovky Mercedes Benz 5 Gear. Tu sa podarilo zabodovať opäť Danielovi Kádekovi.

Shell úloha bola rozdelená do 4 častí. Prvá časť pozostávala z identifikácie komponentov  motora a popise ich poškodení. Druhá a tretia časť boli veľmi podobné a v oboch prípadoch šlo o správne otestovanie a vyhodnotenie brzdovej a chladiacej kvapaliny. Posledná časť obsahovala teoretické otázky. Najviac bodov na tejto úlohe nakoniec získal Daniel Kádek.

Schaeffler si rozhodne pripravil pre študentov chuťovku. Táto úloha pozostávala z merania dvojhmotného zotrvačníka pomocou špeciálneho nástroja 400 0080 10. Možno je to niečo, čo sa normálne nerobí, ale súťažiaci museli zachovať kľud a rozvahu, riadiť sa inštrukciami  a dotiahnuť všetko do úspešného konca. Najúspešnejšie meranie vykonal Štefan Vida.

Poslednou úlohou bola úloha od ZF, ktorá sa zamerala na montáž pneumatického systému nákladného vozidla. V podstate išlo o takú veľkú skladačku a niektorí ju dokázali poskladať veľmi rýchlo, iní sa trápili. Najšikovnejším sa na tejto úlohe nakoniec stal Ľubomír Orieščik.

Vyhodnotenie

Pokiaľ ste nesledovali národné finále online, tak z vyššie uvedených informácií už musíte približne tušiť, kto sa stal celkovým víťazom.

My sme zostávali napätí do poslednej chvíle, keďže po každom kole sa poradie výrazne menilo. Po poslednej úlohe však už bolo všetko jasné. Výsledky sme prepočítali trikrát, aby sme mali istotu. Predsa len rozdiel medzi prvým a druhým miestom bol len 2 body a to teda považovať za veľmi tesné víťazstvo.

Celý deň nám pomáhal odmoderovať Slavo Jurko, ktorý počas záverečného ceremoniálu vystúpil na pódium spolu s konateľmi spoločnosti Inter Cars, Branislavom Bučkom a Martinom Mihaličkom, aby mohli spoločne zagratulovať všetkým finalistom, ale najmä víťazom Národného kola Young Car Mechanic 2023.

Na 3. mieste sa s počtom bodov 341 zo 400 umiestnil Ľubomír Orieščik zo SOŠ sv. Jozefa Robotníka v Žiline.

Ľubomír Orieščik s Branislavom Bučkom, Martinom Mihaličkom a minuloročným víťazom ŠImonom Iwancom.

Na 2. mieste s počtom bodov 355 z 400 sa umiestnil Daniel Kádek zo Súkromnej školy automobilovej v Bratislave.

Daniel Kádek s Branislavom Bučkom a Martinom Mihaličkom.

Na 1. mieste s počtom bodov 357 z 400 sa umiestnil Štefan Vida zo SOŠ v Prievidzi.

Štefan Vida s Branislavom Bučkom a Martinom Mihaličkom.

Štefanovi gratulujeme a prajeme mu veľa múdrosti a šikovnosti na Medzinárodné kolo Young Car Mechanic, ktoré sa uskutoční v termíne od 23.6. do 25.6.2023 v maďarskom meste Győr.