Poznáme 12nástich finalistov, ktorí sa pobijú o titul Najlepšieho mladého automechanika!

Dlhé týždne príprav, úprav, konzultácií a stretnutí nakoniec vyvrcholili tesne pred Veľkou nocou prvými dvoma regionálnymi kolami v Galante a pokračovali tesne po Veľkej noci dvoma ďalšími kolami v Poprade. Poďme sa spoločne pozrieť, ako tieto kolá prebiehali a kto sú naši 12násti slovenskí finalisti.


Kde presne sme boli?

Prvé dve regionálne kolá sa uskutočnili 26. a 27. marca na Strednej odbornej škole technickej V Galante. V tieto dva dni súťažilo 39 študentov z 15nástich škôl zo západného a stredného Slovenska. O týždeň neskôr sme 4.apríla a 5.apríla pokračovali ďalšími dvoma regionálnymi kolami v Poprade na Súkromnej strednej odbornej škole služieb v Poprade-Veľkej. Tu sa tiež zúčastnilo 39 študentov zo 14nástich škôl zo stredného a východného Slovenska. 

Zámer

Naším cieľom je overiť vedomosti a zručnosti mladých automechanikov, čo najkomplexnejším spôsobom. Snažíme sa zamerať na úkony, ktoré automechanici využívajú v praxi a musia ich dokonale ovládať. Dumáme nad tým, ako úlohy obmeniť a preveriť žiakov stále z novej perspektívy. Tento kreatívny proces je to, čo nám trvá najdlhšie, je najkomplikovanejší, ale je zároveň tým najzaujímavejším z celej prípravy súťaže Young Car Mechanic.

Koncom minulého kalendárneho roka 2023 prvýkrát zaznela myšlienka skupinovej úlohy. Skupinovej úlohy, ktorá by overila nie len technické zručnosti študentov, ale aj ich komunikáciu, schopnosť spolupracovať, rozvrhnúť si čas a dosiahnuť stanovený cieľ všetkými dostupnými prostriedkami. Myšlienka sa nám veľmi zapáčila. Vedeli sme, že to bude výzva, ale boli sme odhodlaní ju zrealizovať. Určili sa časové parametre pre túto skúšku a počet potrebných súťažiacich. Až následne sme sa zhodli na tom, že témou tejto skupinovej úlohy bude Garančná kontrola vozidla. Úloha, ktorá bude vo svojej podstate veľmi jednoduchá, ale zároveň tak komplexná, že nám o súťažiacich poskytne oveľa viac informácií ako akákoľvek 15-minútová úloha.

6 úloh

Tým, že sme vytvorili skupinovú úlohu pre piatich súťažiacich, ktorá trvala hodinu a pol, zmenil sa celkový počet úloh z pôvodných 10 úloh na 6. Päť úloh bolo klasických a trvali po 15 minút. Okrem skupinovej úlohy „Garančná kontrola vozidla“, kde museli súťažiaci vykonať všetko potrebné, čo bolo zaznačené v checkliste, sa popasovali ešte s týmito piatimi úlohami:

V jednej úlohe súťažiaci museli zmerať a vyhodnotiť pripojenie modulov všetkých zapaľovacích cievok vo vozidle. Pre mnohých patrila táto skúška medzi tie jednoduchšie. Ďalšiu úlohu na diagnostiku elektronických systémov vozidla s Mild-Hybrid motorom si pre študentov pripravil náš partner BOSCH. V tretej úlohe sme chceli vidieť, ako sa žiaci popasujú s prezúvaním pneumatiky z disku z ľahkej zliatiny a či dodržia všetky zásady, ktoré sa majú dodržiavať pri práci s takýmto typom disku. Jednou z najťažších úloh bola výmena rozvodovej reťaze a nastavenie rozvodov na danom type motora. Nešlo ani tak o náročnosť tejto úlohy, ako skôr o časový limit, ktorý bol šibeničný. Predsa len, spraviť všetko správne do 15nástich minút bola riadna výzva. Ale predsa sa našli machri, ktorí to bezproblémovo dali. A nakoniec úloha od nášho ďalšieho partnera ZF, konkrétne od spoločnosti Sachs, ktorá si pripravila kontrolu hádzavosti spojkovej lamely z nákladného vozidla.

Okrem samotných technických vedomostí a zručností súťažiaci ukázali aj to, ako sú schopní pracovať pod stresom a odhodlaní nevzdať sa, nech by bola úloha akákoľvek. Sem-tam zabúdali na použitie ochranných pomôcok a v takom prípade išli body nekompromisne dole. V každom prípade mali sme dosť času na to, aby si ich naši komisári preverili, pridelili im hodnotenie a my sme mohli vybrať tých najlepších, ktorí postúpia do Národného finále.

Sprievodný program

Aby sme vyplnili čas tým, ktorí práve nesúťažili, tak si pre nich náš kolega Wojciech Nowosad pripravil prednášku s názvom „Ako predchádzať reklamáciám“. Wojciech je náš dlhoročný reklamačný technik, ktorý dokáže informácie podávať s maximálnou trpezlivosťou a pokojom. Okrem toho, že poslucháčom priblížil vznik a históriu firmy Inter Cars, tak sa venoval aj tomu, ako fungujú reklamačné procesy, na čo by si mechanici pri objednávaní, preberaní a montovaní dielov mali dávať pozor a rovnako im dal tipy na to, čo sa môže a čo sa nemôže reklamovať.

12násti finalisti

Po sčítaní všetkých bodov prišlo na záver každého dňa vyhodnotenie. Všetci zúčastnení získali za svoju účasť okrem montérok, trička a mikiny aj ľadvinku Young Car Mechanic. Víťazi z každého dňa získali tieto ceny:

3. miesto: Vecné ceny v hodnote 100€ pre študenta a 200€ poukaz na nákup garážového vybavenia v Inter Cars pre školu.

2. miesto: Vecné ceny v hodnote 200€ pre študenta a 400€ poukaz na nákup garážového vybavenia v Inter Cars pre školu.

1. miesto: Vecné ceny v hodnote 300€ pre študenta a 600€ poukaz na nákup garážového vybavenia v Inter Cars pre školu.

 

26. marca 2024 v Galante obsadili prvé tri miesta títo študenti:

1. miesto: Dominik Dömötör – Stredná odborná škola technická Galanta – 83,8% z celkového počtu bodov

2. miesto: Bálint Grocháľ – Stredná odbroná škola dopravná Nové Zámky - 74,3%

3. miesto: Šimon Šemoda – Stredná odborná škola T. Vansovej, Prievidza – 73,8%

 

27. marca 2024 v Galante:

1. miesto: Lukáš Mach – Stredná odborná škola podnikania v remeslách a službách Senica – 91,9% z celkového počtu bodov

2. miesto: Lukáš Hodál -Stredná odborná škola techniky a služieb Topoľčany – 85,2%

3. miesto: Matúš Fusatý – Súkromná stredná odborná škola Hliník nad Hronom – 76,2%

 

4. apríla 2024 v Poprade:

1. miesto: Dušan Zavaterník – Stredná odborná škola hotelových služieb, Lučenec – 88,6% z celkového počtu bodov

2. miesto: Peter Majerčík – Stredná odborná škola dopravná, Žilina - 82,4%

3. miesto: Matúš Hoskovec – Stredná odborná škola dopravná, Žilina - 85,5% 

 

5. apríla 2024 v Poprade

1. miesto: Michal Džugan – Stredná odborná škola automobilová, Košice-Juh – 92,9%

2. miesto: Adam Piškanin – Stredná priemyselná škola, Snina – 83,3%

3. miesto: Marek Pavelica – Spojená škola Nižná – 82,4%

 

Všetkým zúčastneným študentom aj učiteľom ďakujeme za ich účasť a námahu a finalistom gratulujeme. Vidíme sa 22. a 23. mája na Národnom finále vo Vzdelávacom stredisku KIA v Žiline.