Regionálne kolá Young Car Mechanic sú za rohom!

V obchodoch v posledných týždňoch môžeme vidieť regály plné čokoládových vajíčok, zajačikov, barančekov či kuriatok. Neklamný znak toho, že Veľká noc sa blíži. Pre nás v Inter Cars je však Veľká noc neklamným znakom toho, že regionálne kolá súťaže Young Car Mechanic sú za rohom. Poďme sa spoločne pozrieť na to, čo nás čaká.


Najdôležitejšie informácie: kde a kedy?

Do regionálnych kôl postupuje 80 úspešných riešiteľov. Prebehnú 4 regionálne kolá a každého kola sa zúčastní 20 účastníkov.

26. marca a 27. marca prebehnú dve regionálne kolá na Strednej odbornej škole technickej Galante - MŰSZAKI SZAKKÖZÉPISKOLA GALÁNTA.

4. apríla a 5. apríla ďalšie dve kolá budú organizované na Súkromnej strednej odbornej škole služieb v Poprade – Veľkej.

Priebeh regionálnych kôl

Keďže súťaž Young Car Mechanic je medzinárodná súťaž, ktorá prebieha v 11-nástich krajinách Európy, nevyhnutne podlieha medzinárodným pravidlám. Tie stanovujú dve možnosti priebehu regionálnych kôl – testovou alebo praktickou formou. Na Slovensku sme sa rozhodli, že chceme preverovať nielen teoretické vedomosti, ale aj praktické schopnosti našich študentov, preto naše regionálne kolá prebiehajú praktickou formou.

Všetky regionálne kolá prebiehajú viac-menej rovnako. Po rannej registrácii, kde študenti dostanú potrebné ochranné pomôcky ako sú okuliare a rukavice, obdržia študenti aj montérky, tričká a mikiny. Jediné, čo si študenti musia priniesť sú pracovné topánky a kartičku poistenca. Študenti sú rozdelení do dvoch skupín, pričom prvá skupina súťaží doobeda a druhá je medzitým na sprievodnom programe. Poobede sa skupiny vymenia.

Keď sme už hovoríme o tom obede, nedá nám to, aby sme nespomenuli to, kto sa tento rok postará o naše hladné žalúdky. V Galante nás svojím kuchárskym umením očaria Bearded Brothers a v Poprade to bude tím z Miki Streetfood. Už teraz sa nám zbiehajú slinky na ich dobroty. Ale späť k téme.

Výsledky z úloh sa vyhodnocujú priebežne počas dňa. Po ukončení všetkých úloh príde na rad slávnostné vyhlásenie finálnych výsledkov regionálneho kola. Každé regionálne kolo je vyhodnocované samostatne. Hoci ceny pre prvých troch najlepších automechanikov a ich školy sú rôzne, tak do národného finále postupujú všetci traja. Matematika nepustí, a teda národného finále sa tento rok zúčastnia dvanásti finalisti, ktorí podstúpia 12 úloh v rámci dvoch dní.

Témy regionálnych skúšok

Nebudeme zachádzať do žiadnych podrobností, ale dáme vám nejaké záchytné body k tomu, čo môžete tento rok na regionálnych kolách očakávať. 

Trochu sme sa pohrali s nastavením úloh a účastníci tento rok namiesto klasických 10 úloh môžu očakávať iba 6 úloh. Časovo to však bude rovnako dlhé, ako keby sme mali pôvodných 10 úloh.

Jedna úloha sa stáva už takou tradičnou, pretože sa objavila aj na dvoch predchádzajúcich ročníkoch – tou úlohou je Pneuservis. Inde zase budeme chcieť vidieť v praxi vedomosti študentov o rozvodových mechanizmoch. Niekoho možno potrápi Zapaľovacia sústava. A možno iní budú nadšení z úloh od našich regionálnych partnerov, ktorými sú spoločnosť BOSCH a ZF. Tí, ktorí našu súťaž sledujú dlhšie, možno už tušia, o čom asi bude úloha od BOSCH-u. So ZF to bude trošku náročnejšie. Úlohu totižto pripravili páni z WABCO. Pokiaľ teda niekto vie, čomu sa venuje spoločnosť WABCO, tak mu to možno poodhalí to, akej téme sa bude venovať ich skúška.

Posledná skúška má názov „Kontrola vozidla – autorizovaný servis“. Táto skúška bude špeciálna, ale v čom je špeciálna, to si povieme až na mieste.

Odpočítavame dni

Sklad sa nám pomaly plní všetkými potrebnými vecami pre YCM, dolaďujú sa posledné detaily a odpočítavame dní do regionálnych kôl, keď sa budeme môcť stretnúť osobne a nájsť 12nástich najlepších mladých automechanikov tohto roka.

S pozdravom

Organizačný tím YCM