Rozhovor s účastníkmi medzinárodného kola Young Car Mechanic.

Zúčastniť sa medzinárodného kola Young Car Mechanic je prestížnou záležitosťou. V roku 2022 na medzinárodnom kole Slovensko reprezentoval Šimon Iwaniec zo Strednej odbornej školy sv. Jozefa Robotníka v Žiline, v sprievode svojho pedagóga Jána Synáka a projektového manažéra Young Car Mechanic Henricha Autnera. Prečítajte si rozhovor s účastníkmi, kde sa dozviete ako prebiehala súťaž, aké boli ich dojmy, zážitky a odporúčania pre ďalších študentov či pedagógov.


ROZHOVOR 

Ján Synák, učiteľ odborných predmetov, Stredná odborná školy sv. Jozefa Robotníka v Žiline 
Aké ste mali očakávania pred medzinárodným finále? Verili ste, že sa Váš zverenec Šimon môže umiestniť na popredných priečkam? 
Čakal som že konkurencia bude silná, keďže tam boli tí najlepší z najlepších, ale mal som také tušenie, že v prvej polovici by sa Šimon mohol umiestniť, nakoľko je veľmi šikovný a vie si poradiť aj v náročných situáciách. Problémy rieši konštruktívne, postupne s chladnou hlavou. 
Čo vám priniesla účasť na medzinárodnej súťaži.  
Veľa skúseností, možnosť použiť získané poznatky pri vyučovaní, skúšaní študentov. Učiť ich a skúšať podobným spôsobom ako tomu bolo na súťaži - vyriešiť konkrétny problém, ktorý deklaruje zákazník a podobne, implementovať do vyučovania tzv. problémové učenie.  
Čo by ste odkázali alebo odporučili študentom či pedagógom?  
Netreba sa báť zapojiť do súťaže Young Car Mechanic je to skvelá príležitosť na získavanie nových vedomostí z praxe ako pre študentov tak aj pre vyučujúcich.  

Šimon Iwaniec, študent, Stredná odborná školy sv. Jozefa Robotníka v Žiline 
víťaz slovenského národného kola Young Car Mechanic,  4. miesto na medzinárodnom kole Young Car Mechanic 
Mali ste trému? V ktorej úlohe sa vám darilo najviac? A ktoré boli najzložitejšie? Nemal som trému ani som sa toho nejak nebál. Vedel som, že konkurencia bude veľká a nároky na precíznosť pri riešení úloh budú ešte vyššie. Najjednoduchšie sa mi pracovalo s rozvodmi  od Continental a najťažšia bola klimatizácia od Valeo.  
Ako hodnotíte celých 5 dní strávených v Maďarsku? Čo vám to prinieslo? Čas strávený v Maďarsku mi priniesol veľmi veľa nových skúseností a poznatkov o autách. Výlety a exkurzie boli úžasne naplánované, obohacujúce o nové informácie.  
Aké odporúčania by ste dali budúcoročnému víťazovi? Na čo sa má pripraviť. Mal by sa pripraviť na veľa nečakaných situácii, ktoré bude musieť riešiť za pochodu na mieste. A hlavne mu prajem veľa šťastia, lebo je to veľmi náročné, ale zároveň skúsenosť, ktorú človek nezažije každý deň a niekedy vôbec. 

Henrich Autner, projektový manažér súťaže,  Inter Cars Slovenská Republika  
Ako hodnotíte úroveň medzinárodného kola? 
Medzinárodná súťaž Young Car Mechanic, ako aj samotný názov napovedá, je súťaž zameraná na mladých automechanikov. To je práca, ktorá vyžaduje mimoriadne technické znalosti a skúsenosti. A presne v tomto duchu sa niesla organizácia a celková úroveň medzinárodného finále. Deväť neľahkých, čisto praktických technických skúšok, čakalo na všetkých finalistov. Preto hodnotím súťaž, z pohľadu náročnosti samotných skúšok, ako mimoriadne dobre pripravenú. Koncept súťaže je vybrať najlepšieho, študujúceho automechanika. To sa kolegom z maďarského tímu samozrejme podarilo. Šance boli skutočne vyrovnané. Avšak, priestor na zlepšenie tu stále je. 
Čím bol tento ročník výnimočný? 
Vôbec prvýkrát sa upustilo od organizácie medzinárodného finále v Poľsku, ktoré je iniciátorom súťaže, a kde sídli centrála spoločnosti INTER CARS, ktorá stojí za súťažou ako takou. Podľa nových pravidiel je hostiteľom medzinárodného finále súťaže tá krajina, z ktorej pochádza víťaz predošlého ročníka. V roku 2021 si prvé miesto odniesol z Poľska práve maďarský študent, a preto sa tohtoročné vyvrcholenie konalo práve v maďarskom meste Györ. Tento prístup hodnotím veľmi pozitívne. Práve týmto „putovným princípom“ získala súťaž toho správneho medzinárodného ducha. 
Vieme, kde sa bude konať ďalší ročník? 
Po skutočne náročnom a vyrovnanom súboji zručností si tohtoročné prvé miesto opäť odnáša mladý mechanik z Maďarska. Naozaj šikovný chalan, ktorý tak maďarským kolegom z organizačného tímu riadne zavaril. Organizácia medzinárodného finále nie je žiadna sranda, je to mimoriadne náročná úloha. Konateľ maďarskej vetvy INTER CARS, Ákos Szatmári, však hrdo potvrdil, že prijíma opätovne túto výzvu, a teda budúci rok sa znovu stretneme u našich južných susedov. Ak by bol budúci ročník čo i len o promile lepší než tento, tak to bude paráda. Teším sa. 

Fotky z medzinárodného finále:  

Gallery: International Finale 2022 - Hungary | Young Car Mechanic