Zabojovali a vyhrali! Ako prebiehali regionálne kolá medzinárodnej súťaže YCM 2023 a kto sú ich víťazi.

Vďaka dlhej a náročnej príprave zo strán študentov, učiteľov aj organizátorov sa nám aj tento rok podarilo zorganizovať regionálne kolá medzinárodnej súťaže Young Car Mechanic. Tento rok sme navýšili kapacity až na 80 súťažiacich, z ktorých sme vybrali ôsmich, ktorí postupujú do národného finále.


Nie je jednoduché vstať, keď vám budík zazvoní o niekoľko hodín skôr, ako ste zvyknutí. 
Nie je jednoduché následne nastúpiť do auta, vlaku či autobusu a cestovať hodinu, dve, tri na súťaž. Nie je jednoduché prejsť všetkými úvodnými procesmi, dostať zo seba to najlepšie na nejednoduchých skúškach a čakať na záver, kde sa dozviete, či vaša námaha stála za to.

A predsa to mnohí zvládli a tí najlepší dostanú šancu ukázať, čo v nich je na národnom finále. Ale všetko po poradí.

Ako to prebiehalo

Do regionálnych kôl tento rok postúpilo 80 súťažiacich z celého Slovenska. Štyri termíny regionálnych kôl boli rozdelené do dvoch slovenských miest, do Bratislavy a Košíc. Každého kola sa teda zúčastnilo 20 študentov. Najprv sme celý proces súťaženia odštartovali dvoma regionálnymi kolami v úžasných priestoroch Súkromnej SOŠ automobilovej Duálnej akadémie v Devínskej Novej Vsi. O týždeň na to sme sa presunuli do priestorov SOŠ automobilovej v Košiciach, kde nás čakalo srdečné privítanie od domácich.

Súťažné úlohy

Súťažiaci aj tento rok súťažili v desiatich disciplínach, ktoré mali preskúšať nielen ich vedomosti, ale aj nadobudnuté zručnosti. Študenti sa popasovali s klasickými úlohami ako boli Oprava brzdového systému, Výmena pneumatiky, Nastavovanie svetiel, informácie o Olejoch a práca s e-Catalógom od Inter Cars. Kontrolu prevádzkových kvapalín, zapaľovacích a žhaviacich sviečok mali študenti predviesť na skúške Technickej diagnostiky.  Mnohí sa vytrápili na úlohe, kde museli identifikovať 10 náhradných dielov, ktorých identita nebola vždy zjavná. Praktickú diagnostickú skúšku elektronických systémov vozidla s Mild-Hybrid motorom pre študentov aj tento rok pripravili partneri z BOSCHU. Avšak medzi najťažšie skúšky, teda aspoň podľa bodového hodnotia, sa dostala skúška Technického merania, kde chlapci hľadali spoločnú reč s desatinami a stotinami a skúška Elektroniky, kde študenti okrem iného mali navrhnúť metódu kontroly neprítomnosti napätia na meniči napätia z hybridu. Túto skúšku študentom nielen pripravili, ale aj viedli partneri zo spoločnosti ZF z Poľska. Ako hovorí manažér súťaže Young Car Mechanic: „Keďže Young Car Mechanic je medzinárodná súťaž, chceli sme tú medzinárodnosť priniesť aj na regionálnu úroveň, a teda študenti sa museli vysporiadať s medzinárodnosťou priamo v akcii.“

Odborná komisia

V každý deň tvorilo odbornú komisiu 10 komisárov. Jej hlavnú časť tvorili majstri z rôznych škôl, ktorí nám ochotne poskytli svoje odborné služby a ktorí sa menili v závislosti od dňa. Ďalej to boli odborníci od partnerských firiem BOSCH a ZF a odborníci z firmy Inter Cars, ktorí tvorili stálu časť komisie.  Hlavným komisárom a autorom mnohých skúšok bol Andrej Bórik zo Strednej odbornej školy technickej z Galanty. 

 

Sprievodný program

Okrem súťaženia mali študenti aj učitelia možnosť zúčastniť sa prezentácie od spoločnosti BOSCH na tému Pohony budúcnosti prednášanú Stanislavom Gajdošom. Učitelia mali k dispozícii aj školenie Systémov WABCO od spoločnosti ZF pod vedením Michala Folvarčného.

Vyhodnotenie

Na záver každého dňa, keď všetky body boli sčítané a všetci boli riadne vyčerpaní, dostali sme sa k výsledkom. Na každom regionálnom kole sme ocenili vecne prvých troch študentov a finančne školy, ktoré zastupovali.  Finančným príspevkom sme sa poďakovali školám, ktoré nám poskytli svoje priestory na zorganizovanie tejto súťaže.

Do národného finále však postupujú len prví dvaja z každého dňa súťaže, čiže celkovo 8 študentov. Slovenskí finalisti súťaže Young Car Mechanic pre rok 2023 sú:

Víťaz Adam Piškanin s pedagógom Michalom Romanom

Mário Bucsanszký – Žilina, Stredná odborná škola dopravná

Daniel Kádek – Bratislava, Súkromná SOŠ automobilová Duálna akadémia

Adam Piškanin – Snina, Stredná priemyselná škola

Ľubomír Orieščik – Žilina, Stredná odborná škola sv. Jozefa Robotníka

Peter Tomka – Košice-Juh, Stredná odborná škola automobilová

Michael Valentín – Galanta, Stredná odborná škola technická

Štefan Vida – Prievidza, Stredná odborná škola

Jakub Závodský – Košice-Juh, Stredná odborná škola automobilová

Vidíme sa vo finále

Súťaž Young Car Mechanic nie je jednoduchá, ale veríme, že mnohým účastníkom rozšírila obzory, že sa niečo priučili a budú to môcť zužitkovať niekedy vo svojej praxi. Na finalistov sa tešíme 3.6.2023 vo Valčianskej doline v Hoteli Impozant, kde opäť ukážu, čo všetko v nich je.

My Vás pravdaže budeme o všetkom poctivo informovať.