Vyhodnotenie Medzinárodného finále 2024

Prázdniny môžu začať. Teda hneď po dočítaní tohto článku, pretože tento autorský počin je poslednou bodkou za tohtoročným ročníkom súťaže Young Car Mechanic 2024. Dočítate sa o tom, ako prebiehalo Medzinárodné finále, aké skúšky potrápili najlepších mladých automechanikov z desiatich európskych krajín, kto zvíťazil a na čo sa môžete tešiť na budúci rok.


Cestovateľské zápisky

Cesta nášho víťaza sa začala v sobotu večer 15. júna. Dušan sa spolu so svojím učiteľom, pánom Severínim, museli prepraviť do Bratislavy, kde prespali, aby hneď skoro ráno v nedeľu vyrazili na letisko do Viedne. Po príjemnom nedlhom lete, sme pristáli vo Vilniuse, hlavnom meste Litvy. Už z výšky nás zaujalo, koľko zelene bolo vidno v hlavom meste, ale aj v jeho okolí. 

Mali sme niečo pozreté?

Ani nie. Najlepší spôsob ako spoznať mesto je predsa stratiť sa v ňom. A tak sme sa vybrali smerom do Starého mesta a nestačili sa čudovať. Niektoré aspekty Vilniusu boli tak veľmi podobné Slovensku a zase iné boli tak odlišné. Za každým tretím rohom sme narazili na nejaký kostol. Niet sa čo čudovať, veď vo Vilniuse ich majú viac ako 50. Poobzerali sme si historické budovy Starého mesta, užili si chuť lokálneho jedla v podobe zemiakových placiek plnených mäsom, oddýchli si v tieni mestských parkov, pokochali sa pohľadom na Vilnius z najvyššieho miesta mesta a nechtiac sa ocitli v inej republike, založenej umelcami. Žasli nad architektonickými kontrastmi, pomaly popíjali kávu v kaviarniach a rozmýšľali, či o desiatej už konečne zapadne slnko. 

 

Už oficiálne

V pondelok poobede nás čakala registrácia. Počas nej sme dostali naše obrovské vysačky a príslušné oblečenie. Veľmi sme ocenili mikiny, pretože zatiaľ čo na Slovensku ste bojovali s teplotami nad 30 stupňov, tak v Litve sme maximálne teploty do 26°C. Po spoločnej večeri, kde ste mohli počuť jazyky všetkých zúčastnených krajín, si finalisti vylosovali svoje poradie, v ktorom mali začať nasledujúci deň súťažiť. Dušan si ako prvú úlohu vylosoval Valeo. Prvý aj druhý deň museli finalisti absolvovať po 5 úloh. V tretí deň už ich čakali úlohy iba tri. 

Úlohy Medzinárodného finále

 1. Bosch - Pomocou diagnostického testera KTS indentifikovať príslušné hodnoty HV batérie a zadať ich do kontrolných tabuliek.
 2. Continental - Správna výmena rozvodového remeňa.
 3. Elring - Výmena tesnenia výfukového potrubia / výmena tesnenia hlavy valcov / výmena olejového tesnenia na kľukovom hriadeli.
 4. Febi - Meranie odporu vybraných prvkov vozidiel EV/Hybrid pomocou diagnostického prístroja Pico.
 5. Meyle - Kompletná výmena oleja automatickej prevodovky so všetkými potrebnými nástrojmi a dielmi.
 6. NRF - Zistenie a oprava poruchy v klimatizačnom systéme vozidla s použitím diagnostického zariadenia a príslušných nástrojov.
 7. Schaeffler - Výmena rozvodovej reťaze na dodanom motore.
 8. Shell - Výmena motorového oleja a oleja v prevodovke s použitím nástrojov dostupných na pracovisku.
 9. Varta - Zistenie parametrov fungovania elektrického systému vozidla, kontrola stavu poskytnutých batérií.
 10. ZF Aftermarket - Diagnostika a oprava prevodovky, výmena poškodených komponentov a opätovné zostavenie celého systému.
 11. Valeo -  Nastavenie a kalibrácia systému ADAS.
 12. Filtron - Zisťovanie a výmena filtrov na nákladnom vozidle.
 13. Moto-remo -  Analýza a výmena systému turbodúchadla.
Dušan na úlohe Shell

V prípade záujmu o detailnejší popis úloh si môžete kliknúť na tento článok.

Staré nové auto

Úloha Shell bola vykonávaná na špeciálnom vozidle. Keď hovorím o špeciálnom, nemyslím tým nejaké skvelé-ultra-super auto. Išlo o auto, ktoré bolo venované do projektu „Old-new car“ alebo teda „Staré-nové auto“. Na tomto aute študenti v spolupráci s učiteľmi aj hodnotiteľmi vymenili niekoľko komponentov vrátane batérie, bŕzd, stieračov a ďalších. To všetko pre to, aby auto bolo pripravené na užívanie a mohlo sa poslať na pomoc pre Ukrajinu.

Sprievodný program

Pravdaže organizátori sa postarali aj o náš sprievodný program. V rámci neho sme sa všetci zúčastnili komentovanej prehliadky mestom v autobuse, zasúťažili sme si v motokárach (Dušan získal druhé umiestnenie spomedzi všetkých účastníkov) a vzali nás prehliadku mesta Trakai, ktoré leží medzi piatimi jazerami.

Učitelia počas prvého dňa súťaženia boli okrem iného aj na prehliadke Auto múzea, Technického múzea a degustačnom obede, kde ochutnali aj niečo také ako bobriu paštétu a uhorku v čokoláde plnenú medu (chudáci, odchádzali hladní). Počas druhého dňa mali možnosť navštíviť Strednú odbornú školu pre automechanikov, kde mohli vidieť, akým všetkým možným aj nemožným vybavením môže škola disponovať.

 

Vyhodnotenie

Maximálny počat bodov, ktorí mohli účastníci v Medzinárodnom finále získať bolo 650 bodov (13 úloh po 50 bodov).

3. miesto obsadil domáci finalista, Sebastijonas Benediktas Čečkauskas s počtom bodov 584. Sebastijonas získal ako odmenu 1000€ a ďalšie vecné ceny a jeho škola získala 1500€ na vybavenie.

A teraz dôležitý moment: študenti na prvom a druhom mieste získali rovnaký počet bodov a muselo sa rozhodovať len na základe času.

2. miesto nakoniec s počtom bodov 588 bodov a s časom 8:24 získal Egils Ausejs z Lotyšska. Egilas získal odmenu v hodnote 1500€ a jeho škola získala poukaz na nákup vybavenia v hodnote 2000€.

Rovnaký počet bodov, 588, ale v rýchlejšom čase 8:08 umožnilo získať 1. miesto Oliwerovi Jegerovi z Poľska. Oliwer získal výhru vo výške 2000€ a množstvo vecných cien a jeho škola poukaz na nákup vybavenia v hodnote 2500€.

Náš slovenský reprezentant získal Dušana Zaveterník získal 6. miesto s počtom bodov 517 a s časom 8:00. Dušan získal aj špeciálne ocenenie za úlohu Schaeffler a Varta.

Dušanovi veľmi pekne ďakujeme za reprezentáciu a veríme, že všetky ceny mu prídu v dohľadnej dobe kuriérom, keďže do lietadla by si to množstvo cien nemohol zobrať.

Budúci rok

Pre tento rok máme zaznamenané, čo všetko by sme chceli zmeniť alebo inak vylepšiť a môžeme dať Young Car Mechanic-u zaslúžené letné prázdniny. Sme zvedaví, aké mladé talenty stretneme v ďalšom ročníku. Zatiaľ však vieme, že naša rodina zúčastnených krajín sa rozrastie o ďalšie dve krajiny: Českú republiku a Slovinsko. To, či sa rozhodne túto súťaž podporiť nejaký ďalší sponzor, je na rokovaniach medzinárodného tímu , ale rozhodne Vás o všetkých prípadných zmenách budeme informovať. 

Zaručenou informáciou už teraz je, že Medzinárodné finále YCM 2025 sa bude konať v chorvátsku. Čiže pokiaľ niekto z našich študentov má na túto destináciu zálusk, tak hor sa do získavania informácií.

Vidíme sa budúci rok.

Vaša

Daniela Wawreková

Koordinátorka súťaže YCM